Jak jsem nakupoval v zahraničí

Protože se blíží čas vánoc a začíná nákupní šílenství, tak jsem se rozhodl se s vámi podělit o to, jak jsem nakupoval v zahraničí – přesněji řečeno v internetovém obchodě Amazon. 

Nikdy předtím jsem v zahraničí nenakupoval,  tak jsem byl trošku vystrašený a bál jsem se, zda vůbec zásilka přijde. Samozřejmě jsem si na internetu hledal různé zkušenosti s reklamacemi, apod., ale nakonec jsem si řekl, že když mají všude reklamy kde věčně hledají skladníky, že to tak špatné nebude a koneckonců – lidí, co nakupuje v zahraničí je hodně.

Kupoval jsem SSD disk Crucial BX 300 120GB, který jsem zakoupil v akci Cyber Monday v (jak již název napovídá) pondělí. A protože jsem nakupoval nad 1000Kč (přesněji jsem celkově platil 48,81 € -> to odpovídá cca 1200Kč), měl jsem standardní poštovné do Česka zdarma. Toto standardní poštovné nezahrnuje sledování zásilky (tracking), ale myslím, že není potřeba – na amazon.de objednáváte z německého skladu. Na mobilu se mi tedy zobrazilo jen to, že byla zásilka odeslána a že přijde v pondělí.

Co se týče platby, Amazon vám to automaticky přepočítá na koruny – tento přepočet je (prý) nevýhodný, a co mě překvapilo je to, že mě ani nehnal přes žádnou platební bránu. Jen jsem zadal číslo kreditky, platba proběhla a Amazon si kartu zapamatoval. Mohli by ale zapracovat na designu košíku, moc důvěry to ve mě nevzbuzovalo.

A co zboží? Nepřišlo v pondělí, ale už v neděli jsem měl balíček ve schránce.

amazon

 

Tuto malou krabičku si s ostatní poštou opravdu nespletete – loga Amazonu najdete po všech stranách.

Po otevření zásilky na vás “vyjede” samotné zboží

Cruical SSD

A vy se můžete pustit do rozbalení. V mém případě nic nechybělo (ani nic chybět nemohlo, krabička byla zapečetěná čárovým kódem), v balení byl rámeček a dokonce i Acronis na klonování starého disku na toto SSD. Vzhledem k tomu, že já jsem si SSDéčko dokupoval do mého stolního počítače, tak ho nepotřebuji… Ale samozřejmě můžu zdědit nějaký ntb z rodiny, a není vyloučeno, že toto SSD poputuje právě tam – vyndat ho zabere jen pár minut (ani ne, pár sekund – odpojeno máte hned 🙂 ). Co se týče instalace, to tu asi nebudu dlouho popisovat, záleží počítač od počítače – já mám ale kancl skříň, kde je setsakramentsky málo prostoru – nejde udělat žádný cable managment, atd. Aby toho ale nebylo málo, tak má moje deska má ještě blbě udělané SATA porty, které jsou pod grafikou -> tudíž mi v práci ta grafika překážela, ale vyndat jsem ji nechtěl. Takže jsem zaimprovizoval a odpojil jsem CD mechaniku, ta už v dnešní době ztrácí význam, veškerá hudba se dnes stejně již streamuje.

Připojení se podařilo a SSD bezproblému funguje. 🙂

ssd

Na Amazonu je možné koupit úplně všechno – od nafukovacího jednorožce do bazénu přes šperky až po PC komponenty – co bych vám ale opravdu nedoporučoval je koupě mechanického disku (HDD) ze zahraničí! Nevíte totiž, jak se pošta bude k zásilkám chová, atd! V mém případě to byla sázka na jistotu – je malá pravděpodobnost toho, že mi SSD přijde jako vadný kus (ale samozřejmě, stát se to může) – já jsem si pro jistotu projel disk SMARTem a vše bylo v pohodě (žádné varování, nikdo ho předemnou nepoužíval, apod).

A verdikt? Nakupování ze zahraničí je lehčí, než se zdá. Při nákupu (z Amazonu) se nemusíte bát toho, že balíček nedojde, že nebudete mít záruku, a tak dále. Nyní jen lituji toho, že jsem si z Amazonu nevzal i Amazon Echo – chytrého hlasového asistenta. 🙂

To bude tedy k dnešnímu článku vše, díky za přečtení! Pokud tento článek nebyl úplně ten váš šálek kávy, tak nezoufejte – hned v lednu se podíváme na to, jaké je IT ve školství (co se (ne)učí a co by se dle mého názoru učit (ne)mělo), který bude trošku obsáhlejší a dovolím si říci, že i čtivější. 🙂

Komentáře

Napsat komentář