Jsou cigarety a chlast řešením?

Po opravdu dlouhé době vás vítám u dalšího článku. Dnes se společně podíváme na lehké drogy, přesněji na kouření a pití alkoholu. “Přičichávají” k tomu čím dál tím mladší ročníky. Co si o tom myslím? Je to správně? Na to vše se dnes mrkneme.

Ještě než se k tomu dostanu, tak bych se chtěl bych omluvit, že teď dlouho nic nevyšlo a tohle bude za x měsíců jeden vydaný článek (nevím, zda v dalších cca třech zase něco vydám, spíše ne). Není čas, není chuť, navíc se mi před pár měsíci povedlo odstartovat “psací” kariéru, píšu pro několik firem. Někdy se mi z těch písmenek i točí hlava 🙂 Mám toho někdy až až, jsem rád, že se držím na nohou a po škole často mířím hned do postele.

Hele, nemáš náhodou zapalovač?

Není to tak dávno, co lidi v mém okolí přepadla deprese. I já jsem do ní částečně spadnul, ale nikdy jsem na tom nebyl tak špatně, že bych začal hulit (neboli kouřit – hulí se prý tráva, já to hážu všechno do jednoho pytle) nebo chlastat. Smutné je, že hlavně mladší generace (pod osmnáct) se tímto “vychloubá” a často vidíte na vlakovém nástupišti (popřípadě na autobusové zastávce) mladého člověka, který si zapálí. Co tím řeší? Stres? Je na tom závislý tak, že prostě bez “cíga” pár hodin nezvládne? Potřeboval zapadnout do party a kvůli tomu začal? Ten smrad, který obsahuje ± stejně škodlivin, vy samozřejmě dýcháte (protože málokterý kuřák si stoupne mimo) a z vás se stává kuřák pasivní. To je fajn, ne? Ničit si zdraví podobně, ne-li stejně, jako on… 🙂

Skoro každodenně jezdím do školy autobusem. To by mi vůbec nevadilo, ale ne každý řidič je nekuřák. Hulící řidiči jsou líná prasata (neříkám, že všichni), a tak hlavně v zimních měsících hulí uvnitř vozu. Takže v zimě, promrzlí na kost, nastoupíte s vidinou toho, že se konečně ohřejete… A opravdu, v autobuse bývá o pár stupňů více, ale udusíte se díky tomu, že je tam zahuleno jak v putice.  Otevřít okénko si nemůžete, protože se topí a vy (ani ostatní cestující) nechcete mrznout, takže to prostě musíte vydržet, anebo napsat stížnost. To jsem jednou udělal, protože jsem po dvacetiminutové jízdě vystoupil a smrděl jsem tak, jak kdybych si jednu právě dal. Výsledek? Tisíc korun pokuta. Další týden jsem jel s tím řidičem znovu a co myslíte? Pomohla stížnost k tomu, aby si nezapálil? Samozřejmě, že ne 🙂  Prasata. Nehledě na to, že pokud si uvnitř zapálí, tak ten smrad zaleze do všeho, do sedaček, do “tapce”, všechno nasmrádne. Ale jak říkám, ne všichni takoví jsou. Sám jezdím s jedním řidičem, který kouří venku (i v zimě) a pokud si nezapálí při jízdě (což by taky neměl, ale já mu to promíjím), tak v autobuse není nic cítit. Při jízdě má většina otevřené okno, ale… To nepomáhá. Nehledě na to, že je všude popel a podobně.

Nehulte, je to hnusný a leze to do peněz

Stres. Neduh moderní doby. Straší nás deadliny, problémy v práci, rodina, děti. Opravdu se uklidníme tak, že si jednu dáme, i pokud naše tělo chuť cigarety ještě pořádně nezná a kouřili jsme jen párkrát? Nemyslím si. Nejsme ve stresu spíš z toho, že jsme si ještě cigaretu nedali a právě ji potřebujeme? Že o ni naše tělo žadoní? To by totiž znělo logičtěji. Pokud by cigareta jen odbourávala stres a my na ni neměli chuť nebo bychom se na ní nestávali závislí (a neškodila by tolik zdraví), kouřili bychom snad skoro všichni. Každý z nás je ale svým způsobem jedinečný a každý odbourává stres jinak. Díky bohu.

Co se týče kouření kvůli tomu, aby dotyčný / dotyčná zapadla do party… To je docela smutný. Dělat něco, co se mi nelíbí jen kvůli tomu, abych zapadl…

Jirka pořádá zítra chlastačku! Nechceš přijít?

Moje odpověď na tyto dotazy bývá “Ne, díky”. Proč bych tam měl jít? Proto, abych se zlil s nimi? To můžu v pohodlí domova. Vážně, co jim to přináší? Je mi jasné, že alkohol uvolňuje zábrany (tudíž je na těchto akcích vysoká šance, že “k něčemu dojde” a ráno poté zpravidla nastává probuzení v cizí / ve vlastní posteli – if u know what I mean 🙂 ), určitě se tam člověk něco nového dozví, ale mně to za to nestojí. Ten, kdo mě zná, tak moc dobře ví, že místo toho si raději zajdu na pivko s někým, s kým si mám co říci, anebo budu prostě doma, ve své komfortní zóně.

Zrovna dnes jsem četl, že nějaké mladé holky nabourali s autem. Nejen že jim nebylo osmnáct, ale byly taky pod vlivem. Omladina si dnes myslí, že je chlastat je cool, ale opak je pravdou. Jednou jsem jel dokonce autobusem a jeden kluk (cca čtrnáct – patnáct let) se ptal jedný stejně starý holky, zda dneska půjde tam a tam a ona řekla, že tam půjde a koupí alkohol. Následovala otázka od kluka “Kde to kupuješ? Tobě to prodají?”…

Být závislý na drogách fakt není to, co chcete. Každodenně potkávám pěkný holky, který si po hodině prostě musej’ zapálit. Je to hnusný, nehledě na to, kolik peněz to měsíčně stojí. Lepší volbou je možná tzv. vaping, ale ne každému vyhovuje. Myslím si, že existují lepší metody, jak se “poprat” se stresem a pokud to po někom chce parta, aby hulil, tak je to jen banda tupců.

A teď do mě.

 

Komentáře

Napsat komentář