Matika je na hovno!

To je panečku nadpis, co? Pěkně na plnou hubu. Ale dost keců, jdeme na to.

Matika má smysl, ale pouze na ZŠ zhruba do sedmé třídy. V životě si potřebujete spočítat, kolik zaplatíte v obchodě za x housek, kolika kamarádům dáte kolik gumových medvídků, když jich máte v balíku jen 20… To jsou prostě úplně základní znalosti.

Zhruba od sedmé třídy se ale učíte věci, které zas tak úplně k životu potřebné nejsou – nebo takhle, prostě je v životě nevyužijete tak, jako základy – sčítání, odčítání, dělení, násobení.

Zlomky, mocniny a odmocniny, geometrie, která se na SŠ změní na planimetrii. To vše se učí dál, v osmičce, v devítce. Jo, zapomněl jsem na to, že se to využije při přijímacích zkouškách na střední školy, ale jinak? Myslíte si, že v reálném životě budete počítat 2/3 rohlíku + 6/2 housky v Bille? Možná tak na kalkulačce, ani to ne – v obchodech si přece kupujete housky vcelku. 😀

No dobrý, tak zš máme za sebou. Jak je to na sš?

Každá škola má jiné ŠVP (školní vzdělávací programy), ale myslím, že se to zas až tak lišit nebude. Pro ilustraci, jak je středoškolská matika v praxi k ničemu, nám bohatě postačuje první ročník.

Množiny, (ne)rovnice (asi jediná látka která mě bavila), obsahy a obvody obrazců (as known as planimetrie). To je jen výčet toho, co se na SŠ v dnešní době učí – a bohužel asi i dlouho učit bude. Jen si představte, jak dlouho byste chodili do školy pouze na odborné předměty, popř. ještě na jazyky (protože umět psát [mluvit] nejen česky je dle mého názoru důležité – bohužel se v ČJ učí i literatura, dle mého názoru látka, kterou taky v životě nevyužijete, ale o tom tu mluvit nechci). 1 rok? Nebo možná dva roky? Jen učením matematiky jsem za celý rok strávil přes 130 hodin, které bych mohl využít jinak (a lépe)!

Přidejte si k tomu kantora, který vám hází klacky pod nohy a máte z toho hodinu, která vás bude za každých okolností bavit a budete se na ni těšit (ironie, samozřejmě).

Matika studenty zastavuje, úplně zbytečně – to je mimo jiné i můj případ a štve mě to. “Zakázala” mi studovat to, co mě baví a v čem bych mohl být dobrý – a ano, měl jsem doučování… Díky tomu jdu na školu, která mě bavit nebude, ale není tam maturita z matiky, protože tu bych nedal.

Maturita. Další věc, ve které od roku 2021 (nebo 2022?) bude povinná zkouška z matematiky. Bože můj, proč? K čemu? Z češtiny je… No dobře, nechápu, proč je součástí literatura, ale oukej, beru to. Ale matika? To je to tak veledůležitý předmět? Opravdu si bude každý den IT expert, pekařka, nebo řidič busu počítat středové a obvodové úhly kružnice? Tak se schválně zeptejte nějakého random typka na ulici, jestli vám spočítá úhel alfa v nějakém trojúhelníku. Vsadím se, že odpověď “to vám nepovim” řekne každý druhý, protože to jednoduše zapomněl.

Nechápu lidi, které matika baví, ale dobře – pokud je to váš případ, běžte si ji studovat, zlepšujte se v ní, ale neotravujte tím běžné smrtelníky. Smyslem života není počítat, počítat a počítat – nebo snad ano?

(Komentáře od naštvaných matematikářů za 3, 2, 1… 😂)


Tenhle článek byl kratší, vím, ale potřeboval jsem to ze sebe dostat. Štve mě, že je (český) školství o učení se věcí, který člověk v životě nepotřebuje, a jste stresovaný (nejen) známkama. Doporučuju zhlédnout toto video.

Jinak jak jistě víte, letos pohořelo na maturitách z matiky hodně lidí. Změní se něco, nebo se to po volbách zamete pod koberec a bude se o tom mluvit až příští rok, kdy vypadne ještě víc lidí, než teď? Uvidíme.

Komentáře

Napsat komentář