Deset aplikací, bez kterých nemůžu žít

Po delší době vás vítám u nového článku. Abyste neřekli, že je to tu až přespříliš mrtvý, tak jsem si pro vás připravil článek s 10 aplikacemi, bez kterých nemůžu žít. Dost okecávání a pojďme na to!


#1 – Spotify

Jsem blázen do hudby. Kdysi jsem míval (a stále ještě někde mám) sbírku se stovkou skladeb smíšené kvality – někde jste neslyšeli křišťálově čisté sykavky, v některých písničkách nebyly dobře ID3 tagy, a takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Neustále přidávat nové skladby, stáhnout je v dobré kvalitě, nahrát si je do telefonu (nebo na flashku), kde “empétrojky” zabírají vaše drahocenné gigabyty… To prostě chce spoustu času, a čas je pro mě docela nedostatkovým zbožím (a vím, že za pár let to budu mít s časem ještě horší 🙂 ).

Spotify mě naučil používat hlavně iPhone, protože připojovat mobil k PC kvůli jedné písničce, která se vám zrovna zalíbila, je fakt otrava – a navíc jen Spotify mi umožňovalo nastavit si vícepásmový ekvalizér. Měl jsem štěstí na akční nabídku (tři měsíce za 25 korun) a již po dvou měsících jsem k němu neuvěřitelně přilnul. Má přívětivé uživatelské prostředí, kde se snadno zorinetujete, až na pár výjimek (!) tam najdete snad každou skladbu, co kdy vyšla, třešničkou na dortu jsou předdefinované playlisty od Spotify, či playlisty jen pro vás (učí se dle toho, co posloucháte a pak vám servíruje podobné skladby stejného žánru – to je úplně boží).

Svou hudební knihovnu je možné si uložit offline (je to zařízené tak, že si ji offline otevřete jen skrz Spotify), anebo streamovat z internetu. Spotify dnes podporuje kde co (zmíním třeba Google Chromecast nebo Apple Carplay), tudíž si můžete svoji oblíbenou muziku vychutnávat opravdu všude. Dobrý je, že má i svou vlastní cache, tudíž pokud posloucháte nějaký svůj playlist a ztratíte signál na 5-10 minut (jedete metrem třeba 4 stanice), muzika se vám bude přehrávat dál. Dobrý, co? Myslím, že za 150 Kč měsíčně není co řešit.

Spotify


#2 – Facebook & Messenger

Tahle “nerozlučná dvojka” už spolu pár let je. Důsledkem je to, že pokud máte nainstalovanou pouze aplikaci Facebook, tak nikomu (bez doinstalování Messengeru) nenapíšete. Messenger za posledních pár měsíců pořádně “nabobtnal”, takže se z poměrně jednoduchého kecálka stala pořádně velká příšera s hrami, gify a s kdoví čím – v mém úložišti zabírá necelý gigabyte! To je na tak “jednoduchou” aplikaci pěkně velké číslo. Facebook sice vydal Messenger Lite, které schází některé funkce (kdyby to nebylo ochuzené o samolepky a okénka chatu, tak bych na to ihned přešel), ale zato je menší a jednodušší. Nicméně Mark Zuckerberg slíbil, že se Messenger dost zjednoduší, tak uvidíme…

A Facebook? To asi nevyžaduje nějaký dlouhý komentář. Jen se přiznejte, kdo z vás ho denně ani jednou neotevře? Při čekání na bus, o přestávce… Všichni na něm trávíme několik hodin denně, jen si to nechceme přiznat 🙂 . S FB otřásla kauza Cambridge Analytics a dle průzkumů v USA mezi teenagery jeho popularita klesá. Myslím si, že každému musí být jasné, že Facebook prostě potřebuje z něčeho těžit (a teď tím nemyslím úplně reklamu). Vysáli data veřejně dostupná, což mě osobně úplně moc netrápí a popravdě neznám moc lidí, kteří by si rušili Facebook právě kvůli tomu. V podmínkách FB je navíc uvedeno, že vše, co na něj vložíte (uveřejníte), je jeho majetkem – možná jeden z důvodů, proč si na nějaké to psaní založit svůj vlastní web a nedávat to na FB…

U těchto dvou aplikací mám vyplé updaty – s další novou verzí to s prominutím kurví víc a víc. Sorry jako.

FB Reklama

Facebook by se bez reklam(y) jen těžko uživil…


#3 – Instagram

I tato sociální síť na sdílení obrázků patří pod “pazoury” Facebooku. Vyhledává se nejen podle lidí, ale taky pomocí hashtagů, které lze nově i sledovat (sledování je něco jako na FB like), tudíž pokud zadáte do vyhledávání #dog, objeví se vám psi z celého světa, atp. Skrz “Stories” můžete zase sledovat / sdílet nějaké momenty z každodenního života. Já osobně Instagram používám na povedené fotečky, které se mi podařilo zachytit mobilem a na Stories dávám to, co momentálně dělám, nebo co mi přijde zajímavé.


#4 – IFFT

Appka, kterou jednou nastavíte a pak na ní s radostí zapomenete, protože ona vše dělá automaticky. Jednoduše If This, Then That. Chcete, aby se vám mobil při příchodu do školy automaticky ztišil a po odchodu zase zesílil? Žádný problém! Stačí jen nastavit polohu (adresu) školy, o kolik se má zeslabit (zesílit) a o zbytek se postará IFFT. Já appku mimo tohoto používám i na pár dalších věcí – zmiňoval jsem to u Spotify, tak u toho mám třeba nastaveno, že bude moje uložené písničky zapisovat do tabulky, společně s dalšími údaji.

IFFT se Spotify


#5 – Quizlet

Sem tam se potřebuju naučit něco, co mi do hlavy prostě nepoleze ani kdybych do učebnice čučel hodinu. A právě na tyto případy používám studijní aplikaci s názvem Quizlet. V ní naleznete předpřipravenou látku od ostatních (většinou od učitelů) nejen v češtině. Pokud vám nějaké téma chybí nebo není zpracované podle vašich představ, je možné si vytvořit vlastní učební plán (set). “Natlučete” to do appky a ta vám potom nabídne různorodé možnosti učení – od jednoduchého opakování přes kvízy, hry či testy s procentuálním vyhodnocením.
Za malý příplatek je možné si odemknout tmavý mód aplikace & offline přístup k setům.

Quizlet učení


#6 – YouTube

To přece každý zná, ne? Platforma pro sledování & nahrávání videí od Googlu. V dnešní době tam lze najít prakticky cokoliv.


#7 – Google Drive

Snažím mít co nejvíce věcí v cloudu, a to kvůli jednodušší manipulaci s daty a taktéž kvůli faktu, že je máte k dispozici 24/7 vždy a všude. Google Drive mám synchronizovaný se svým Synology (a naopak), takže no stress. Důležitá je taky záloha fotek – tu mi pro změnu obstarává aplikace DS File od Synology (recenze tady), takže jak přijdu domů, automaticky se spustí záloha a já mám jistotu, že o svá data jen tak nepřijdu.


#8 – Pushbullet

Pushbullet zná docela málo lidí a za mě je to velice užitečná aplikace, která si v mém žebříčku určitě zaslouží své místo. S touto app mi přichází notifikace z telefonu na počítač a nejen to – pokud třeba přijde SMS na telefon, můžu na ni rovnou z počítače odpovědět!  Velkou výhodu vidím také ve sdílení čehokoliv na jakékoli zařízení v několika sekundách – jednoduše stačí na PC kliknout pravým tlačítkem myši, zvolit “Pushbullet” a pak na jaké zařízení to chcete odeslat. Jednoduchá, a přesto velice výkonná aplikace.
Za cca 5$ měsíčně dostanete vícero funkcí, ale mě osobně bohatě postačuje free verze. 🙂

pushbullet compare


#9 – Adobe Acrobat Reader

Ačkoli na Android existuje x čteček PDF souborů, mně nejvíc (stejně jako na PC) vyhovuje právě Adobe Acrobat Reader. Ať už se potřebuju podívat na rozvrh nebo si přečíst něco v pdf, je pro mě Acrobat volbou #1.


#10 – CG Transit

Poslední app, která mi v každodenním životě velice pomáhá, je CG Transit. K čemu že vlastně slouží? K vyhledání jízdních řádů. Data (JŘ) nejsou zadarmo (počítejte zhruba s 80 Kč / rok), ale má vše, co potřebujete – zpoždění spojů, jejich mapy, odjezdy ze zastávek, seznam linek, hledání spojení z / na adresu, a navíc funguje offline! Jen tak z legrace jsem zkusil přejít na IDOS a hned po prvním hledání jsem zjistil, proč jsem tak přilehl k CG Transitu – kvůli jeho gestům. Pokud si najdete spojení, swipnutím do stran si zjistíte, jaký spoj jede dřív / později, bez toho, abyste hledali jiné spojení nebo zbytečně scrollovali níž. Zní to jednoduše, ale je to extrémně návykové. Několikrát jsem psal i vývojářům a jsou velice ochotní, neměli s ničím problém. 🙂

To by bylo k dnešnímu článku vše, díky za přečtení! 🙂

A jaké jsou vaše oblíbené aplikace?

Komentáře

Napsat komentář