[Recenze] Sony Xperia XZ1

V dnešní recenzi se podíváme na loňskou, ale (v době psaní článku) zatím aktuální vlajkovou loď od Sony – Sony Xperia XZ1. Jdou na vlajkové lodi najít nějaké zápory, a co se mi naopak líbí? Pojďme se na to společně podívat.

Zatímco internet zaplavují uniklé fotky chystané Xperie XZ2, vyšly nové smartphony střední třídy – Sony Xperia XA2 a XA2 ultra – i k těmto kouskům pár slov povím. Vraťme se ale k tématu…

Začněme (jako vždy) menším pohledem do historie. Můj první mobil od Sony byla Z1. Kupoval jsem ji, když vyšla Xperia Z3, tehdy za cca 9 000Kč. Na tu dobu poměrně dobře vybavený telefon – BT 4.0, Android 4.4 (s updatem na 5.0), NFC… Však to znáte. Telefon fungoval bez problému skoro (!) jeden a půl roku. Potom se začaly objevovat první neduhy. Telefon nedetekoval připojená sluchátka (to většinou spravil restart každou druhou hodinu) – to jsem pak nakonec obcházel appkou, která “natvrdo” přepla výstup do jacku. Největší problém byl ale v tom, že mi nebylo rozumět při volání. Primární mikrofon zřejmě nefungoval tak, jak by měl, zato druhý pracoval bez problému (to jsem poznal tak, že když jsem měl zapojená sluchátka, bylo mi normálně rozumět).
Takže reklamace. Telefon byl zaslán do Arvata (Arvato Services k.s – servisní společnost Sony) a mě čekal měsíc bez telefonu. Po měsíci se telefon vrátil v továrním nastavení. Prohnali to nějakou diagnostikou, a v balení mi přišel papír, kde bylo popsáno, co s tím dělali;

V protokolu nahlášen vadný mikrofon, není rozumět při volání – zjištěna vadná síťka mikrofonu. Vyřešeno vyměněním součástky. Nahrán poslední software výrobce. Diagnostika detekovala jednu opravitelnou chybu; zařízení není odolné podle normy (něco). Pokud si přejete opravu, zaplaťte 5300Kč a zašlete zařízení zpět do servisu.

Není voděodolné? Bodejť, když mi kocour (ano, čtete správně, kocour) urval krytku na nabíjecím konektoru! (Telefon měl kvůli voděodolnosti všude krytky – kromě 3.5mm jacku). Nějaká hodná duše z Arvata mi ji dala nazpět (tím pádem jsem rád prominul provedený factory reset 🙂 ). Ale abych to zkrátil, po půl roce se to podělalo znova, opět ta samá chyba. Měsíc před Vánoci se podělala kolébka na ovládání hlasitosti (nejde zmáčknout snížení hlasitosti). Telefon jsem tedy nabil na 50% (tato hodnota je nejlepší pro dlouhodobé skladování baterie) a uklidil.

A teď už konečně k tý XZ1!

Obsah balení

Začněme obsahem balení. Po rozbalení na vás vykoukne samotný telefon. Dále v něm nalezneme sluchátka, rychlonabíječku (každý tvrdí, že není součástí balení – ale je), kabel USB-C (pěkně schovaný u příruček a ostatních papírků – pěkný pokus, Sony, stejně si je ale číst nebudu) a to je asi tak vše, co v balení najdeme.

Rámečky, kam se podíváš

Kapitolou samou pro sebe je vzhled. Mě se design Omnibalance, jak ho Sony nazývá, líbí. Byl jsem na něj zvyklý již u Z1. Nelíbí se mi třeba takový iPhone X, co má výrazný výkus nad displejem, kde jsou senzory, atp. Zadní strana je skoro celá kovová, plastová je jenom horní a dolní strana (kvůli anténám), a na zádech je ještě takový předěl, kde jsou zřejmě výstupky antén.
U toho se hned na chvilku zastavím. Kvůli velkým rámečkům by mohl někdo navrhnout, že je to dobře, že za ně může telefon lépe chytit třeba při sledování videa – a má zčásti pravdu. Dokud nemá slabou WiFi či mobilní síť, tak je to jedno. Problém nastává, pokud máte slabou síť a držíte telefon za rámečky – signál se zeslabí a WiFi v nejhorším případě spadne.  Díky kovovým zádům můžete taktéž zapomenout na bezdrátové nabíjení. Na 19 MpX foťák s laserovým ostřením se podíváme hned vzápětí.

Co se týče přední strany, na ní nalezneme 5,2 palcový IPS FullHD displej s krycím sklíčkem Corning Gorilla Glass 5, které je po celé přední straně – proto se telefon tak pěkně leskne. Vedle displeje najdeme také stereo reproduktory, které nehrají vůbec špatně, dokud je nezesílíte úplně. Přijde mi, že pak začínají spíš trošku “rachotit” než hrát, ale nejedná se o nic strašného. Displej začne i vibrovat – to je ale pochopitelné a proti tomu nic nemám. Uvítal bych i větší hlasitost – je dostatečná, ale takový iPhone 5S s jedním reproduktorem by je určitě strčil do kapsy. Vedle horního reproduktoru najdeme i notifikační LED, přední kameru, a senzory, které jsou (v černém provedení) nádherně skryté.

Na spodní hraně najdeme USB-C, primární mikrofon a na horní straně se nalézá sekundární mikrofon s 3.5mm jackem.

 

Displej – radost pohledět

Jak jsem zmínil, jedná se o IPS panel s rozlišením FullHD. Jeho jemnost činí hezkých 427 dpi. Přesto se mi ale někdy zdá, že vidím pixely. Někteří uživatelé říkali, že je škoda, že tam není 4K – popravdě nevidím důvod, proč by tam mělo být. Mě osobně to přijde zbytečné. Displej má nádherné barvy a navíc podporuje HDR. Takového obsahu na YouTube moc nenaleznete (dobrá, možná na Amazon Prime je ještě pár videí). Když už na něj ale narazíte a pustíte si ho, je to opravdu nádherná podívaná. Takové menší upozornění – nepouštějte si ho v noci – telefon si automaticky dá jas na maximum, tak ať vám to nevypálí oči jako mě 🙂 . Co se týče jasu, přes den se většinou nedostanu přes 3/4 (iPhone 5S si při venkovním světle dával jas hned na maximum, a stejně bych uvítal, kdyby u něj mohl být displej ještě světlejší). Jen nejnižší jas by mohl být ještě nižší. Sice na noc používám app s názvem “Screen Filter”, co sníží jas pod systémové minimum, ale neztmaví se mi notifikační bar a “čudlíky” dole.  Sony k displeji přidalo tři  barevné režimy – můžete si “vyladit”, jak moc chcete syté barvy. Můžete vybírat mezi profesionálním módem (přijde mi, že je bez úprav), Super živým režimem (to už je jako omalovánka, ale někomu se může líbit) a standardním režimem (dobrý kompromis).  Co se týče čidla jasu, přišlo mi, že je moc citlivé. Stačí si v noci sednout do autobusu, popřípadě přejít pod pouliční lampou a displej si nevhodně přidá na podsvícení (skoro až na polovinu), takže ho musím ručně “přiškrtit”. To ale není nic, co by nemohl vyřešit jeden update. 🙂
Update už jeden problém s čidlem jasu vyřešil – o tom ale dále. Každý si furt stěžuje, že rámečky kolem displeje jsou moc velké, ale rozhodně je displej víc do stran než u Xperie Z1.

Displej - módy

(pro zvětšení klikněte)

Hardware a systém, čtečka otisků prstů

XZ1 má v sobě to nejlepší, co se hardwarové výbavy týče. Procesor Qualcomm Snapdragon 835 taktovaný na 2,5 GHz s grafikou Adreno 540. S 4GB RAM nebudete mít žádný problém, co se multitaskingu týče. Pokud by vám nestačilo 64GB interní úložiště v základu, můžete si ho doplnit SD kartou až o velikosti 256GB. Co se týče konektivity, telefon samozřejmě podporuje kdejaká LTE pásma, WiFi 5GHz 802.11ac, BT 5.0, NFC, Miracast, a tak dále a tak dále.

Telefon dostanete s nainstalovaným Androidem 8.0 – byl to první smartphone, který Android Oreo dostal hned z výroby. Tím pádem je zapojen i do projektu Android Treble (Rychlejší aktualizace – více o tom třeba zde). Společnost slibuje, že updaty bude vydávat po dobu dvou let. Můžu se tedy těšit na nové verze 🙂 .  Sony má nad Androidem vlastní nadstavbu, která ale není nijak agresivní. Mohu s klidným svědomím říci, že se  jedná o čistý Android bez velkých změn, žádné překopávky jako MIUI tu rozhodně nečekejte. Plynulost prostředí je úžasná. Aplikace se otevírají rychle bez jediného seknutí, vše prostě funguje tak, jak má. Nepotěší snad jen pár předinstalovaných aplikací – ty se ale dají alespoň zakázat.

Nezmínil jsem, že v napájecím tlačítku je zabudována čtečka otisků prstů – je rychlá a přesná. Stačí tlačítko jen krátce zmáčknout a telefon se odemkne. Rozpozná i lehce vlhké prsty.

Fotoaparát

A dostaváme se k tolik zmiňovanému foťáku. Řeknu vám to jednoduše – pokud chcete dobré snímky, foťte na manuální režim. Každý si stěžuje, že Xperie fotí hrozně, ale tak to rozhodně není. Nedávno jsem koukal na stránku DXoMark, kde se hodnotí foťáky telefonů – Xperie se umístila na dvanácté příčce, hned za iPhonem 7+. Ten telefon prostě špatně nefotí, jen s ním musíte umět. I když pravda, schází mi ta ostrost fotek, jako má například iPhone 5S.

Co se týče videa, telefon zvládne natáčet 4K rozlišení při formátu H.264 i H.265, dále FullHD při 60FPS, FullHD při 30FPS, HD, a VGA.  Foťák je vybaven elektronickou stabilizací obrazu (EIS) – ta ale funguje pouze u FullHD 30FPS a nižším. Jen v tom lze v menu zvolit “Inteligentní aktivní”, kdy se mi zdá, že zasahuje.

 

UI foťáku

 

Zde je pár fotek;

(pokud chcete zobrazit fotky v orig. rozlišení, klikněte pravým a dejte “otevřít obrázek na nové kartě”)

Marketingový tah Sony je čip, co zvládá zpomalený záběr s 960FPS. Ne, že bych to nezkoušel, ale pro tento režim zde nebudu dávat ukázku – na YouTube toho najdete mraky. Je třeba správné načasování, a navíc takto můžete natočit jen zlomek sekundy v rozlišení 720p při 30FPS. Každopádně mi to přijde trošku zbytečné – Tuto funkci využijete málokdy, možná jen po vybalení smartphonu a vyzkoušení většiny funkcí. To už mi dává větší smysl natáčet ve 4K.

Zvukový výstup & zahřívání

Co se týče zvukového výstupu, u 3.5mm jacku nemám výhrad. V nastavení najdeme několika pásmový EQ, virtuální prostorový zvuk pro sluchátka a pro reproduktory telefonu (u nich to fungovalo fakt dobře!), a opět pár marketingových funkcí. Funkce DSEE HX má zvýšit kvalitu komprimovaných nahrávek – ne, pokud máte 96kbit/s mp3, tak z ní 320kb/s, popř. FLAC kvalitu přepnutím přepínače fakt nedostanete. To je prostě nemožné, už z hlediska logiky…. Zdálo se mi, že funkce jen lehce upravila ekvalizér, toť vše.
ClearAudio+ zvýší výšky tak, aby bylo víc porozumět dialogům, a to je asi vše. Všechny tyto rádoby “pomocníky” mám vyplé – kromě ekvalizéru se svým presetem. 😉

Co se týče teplot, telefon se mi lehce zahřívá jen při rychlém nabíjení – a to mám na něm ještě kryt. Teploty baterie se dostanou max na 40°C.

Baterie

… a tím se dostáváme k baterii. Její kapacita činí 2700mAh. To je docela málo – když si vezmu, že moje Z1 měla rovné tři tisíce. Ale pro ty, co přichází z iPhonu to bude trošku větší číslo – když si vezmete, že iPhone 5S má jen 1500mAh baterii! (jasně, je tam možná trošku líp optimalizovanější systém, ale stejně…). Běžně, bez jakéhokoliv šetřícího programu, se dostanu na 5h “Screen on time” a baterie mi vydrží celý den. Pokud jsem se opravdu šetřil, vydržel jsem i dva a půl dne s 5:30 “Screen on time”.

Nebylo by to Sony, kdyby nám tam nepřidalo režim Stamina – tento režim mají telefony snad odnepaměti, a dokáže odpojováním od internetové sítě při vyplé obrazovce ušetřit pár cenných procent. Opět jsou k dispozici tři režimy – Extrémní úspora, optimalizace pro výkon, a taková zlatá střední cesta. Funkce začne taktéž škrtit procesor (no, ona přiškrtí v podstatě všechno), a začne se lagovat i běžné scrollovaní. Ale co byste pro ty procenta neudělali, že? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to funguje.

Díky Snapdragonu 835 je zde podpora rychlého dobjíení QuickCharge 3.0 – i když samotný procesor podporuje i nejnovější QuickCharge 4, Sony tvrdí, že podporuje “jen” 3.0, takže budeme věřit tomu. Telefon vám nedá najevo, že se rychle dobíjí – to musíte vypozorovat a je to trošku škoda. Stejně tak nejde rychlé nabíjení vypnout, jako to má třeba Samsung u jeho Exynosů. Pro normální nabíjení musíte použít nějakou normální nabíječku bez podpory QuickCharge.

Co se týče rychlého nabíjení, myslím, že není třeba popisovat – pohybuje se kolem 1% / 1:20. Nabíjení se zpomalí až kolem 80%, kdy si telefon do baterie pouští jen něco kolem 800mA, aby se baterie po rychlém nabíjení vzpamatovala. Chytré!

Není dobré baterie týrat rychlým nabíjením pořád! Ač výrobci říkají, že to bateriím neškodí, opak je pravdou. Mám kamaráda, co měl v Samsungu zaplé 2 roky rychlé nabíjení a po dvou rocích baterie K.O. 

I u baterie má Sony jeden marketingový tahák. Ochranu baterie. A funguje to? Jedním slovem – jo! Ale to, jaký to má ve skutečnosti účinek, se dozvíme za pár let.
Funkce spočívá v tom, že se telefon normálně dobíjí, a při dosažení přibližně 90% si baterie tento stav udržuje – dle mých pozorování do ní jde něco kolem 20mA – takže to, co telefon při svém standby režimu přibližně spotřebuje. Pár desítek minut před odhadovaným časem spustí dobíjení tak, abyste přibližně 10 minut před vypojením nabíječky měli dobito na 100%.

ochrana baterie Sony

graf baterie

 

Odhadování času probíhá poněkud krkolomně. Necelý týden po Vánocích, kdy jsem měl jít do školy byla středa. Zapínám tedy svůj běžný budík a napojuji telefon na nabíječku. Najednou na mě vyskočilo okno, že je ochrana baterie aktivní a podle budíku si zjistila, že budu vstávat v 5:50 a podle toho se řídila. To bylo příjemné překvapení!

Teď mám vyzkoušeno, že pokud telefon napojím v ten správný, přesný čas na nabíječku, spustí se ochrana baterie… Někdo říká, že se spouští jen někdy, mě se bez problému spustila 2x za sebou (to mi ale telefon vydržel do toho přesného času, kdy ho dávám nabíjet).  Jednou mi tam vlezl odhadovaný čas 3.3o ráno… Nechápu, kde to ten telefon vzal, když tak nevstávám.
Chytré je ale to, že pokud máte powerbanku a potřebujete jí zapojit, tuto funkci nezmatete – začíná si mapovat nabíjení, až když je telefon připojený více než 4h na nabíječce. Ale fakt by mě zajímalo, kde bere ty časy odpojení 🙂 . Funkce se adaptuje docela rychle.

Updaty

A dostáváme se k předposlední kapitole této recenze, a tou jsou aktualizace systému. U mě opravily dvě chyby:

  • Padající Bluetooth
  • Čidlo jasu

Padající BT mě opravdu štval. Myslel jsem, že telefon pošlu na reklamaci – ale ukázalo se, že v tom nejsem sám – na oficiálním Sony fóru jsem potkal další uživatele, co měli stejný problém. Update to naštěstí opravil.

U čidla začal při snižování jasu displej opravdu nepříjemně problikávat (jas nešel pomalu plynule) a bolely z toho oči. To pánové v Sony taktéž opravili. Ještě snížit citlivost senzoru, přidat double tap to wake a bude to super! 🙂
(oprava – únorový update snížil citlivost senzoru – funguje to tak, že vyjdete ven, senzor čeká asi 5s a teprve pak zvýší jas)

V době psaní článku mi přistála na telefon další aktualizace – tentokrát měsíční, bezpečnostní. Někteří uživatelé si začli stěžovat na problémy s WiFi, mě naštěstí funguje bez problémů.

Sony - update softwaru

Bugy

Ale s tímto měsíčním updatem (leden 2018) se objevila další chyba – ikona polohy se v notifikační liště zobrazuje pořád. I tehdy, když polohu vypnete.
Další věc je trochu závažnější – v Androidu Oreo si můžete o něco lépe nastavit režim nerušit. Mám nastaveno, že se tento režim zapne v určitý čas, a taky nebude rozsvěcet obrazovku, ani mi nebude blikat notifikační dioda –  nikdo mě nemá šanci vzbudit. A to (bohužel) doslova. Ani budík. I když mám nastaveno, že budík režim nerušit zrušit může. A to je docela problém. Budík totiž rozsvěcí obrazovku, a to se režimu nerušit nelíbí. Takže kvůli tomu se mi stalo, že jsem zaspal 🙂 – od té doby si nastavuji budík na dvou nezávislých zařízeních. Doufám, že bude v brzké době opraveno i toto. Každopádně mám nastaveno, aby se pár minut před budíkem režim nerušit vypnul – ale furt tomu moc nevěřím.

Klady & zápory

+ Kvalitní konstrukce
+ USB-C
+ Solidní výdrž baterie
+ Výkon 
+ Natáčení videa
+ Displej
+ Čtečka otisků prstů

+/- Design
+/- Foťák

– Občasné bugy v systému
– Support společnosti

Resumé

Pokud chcete slušně vybavenou vlajkovou loď co vsází na konzervativnější design a nechcete dělat žádné kompromisy, jděte do toho. Výkonu má na rozdávání a vše šlape jako po másle 🙂 . Jedinou slabinou může být pro někoho fotoaparát, ale při dobrém manuálním nastavení produkuje opravdu hezké snímky.


Ah.. Ještě jsem zapomněl na ty nové modely střední třídy. Nelíbí se mi s prominutím debilně umístěná čtečka otisků prstů na zádech. Nejlepší umístění je a bude na zapínacím tlačítku na těle telefonu. Četl jsem, že Sony kvůli tomu mělo problémy s patenty v USA – kvůli tomu byla modelům pro USA čtečka otisku prstů na boku deaktivována (ale při troše šikovnosti se dá zapnout) – takže proto se čtečka umístila na záď, aby se zabránilo těmto problémům.

Pokud byste měli jakékoli otázky, popřípadě jsem něco nevysvětlil dostatečně, nebo byste chtěli samostatný článek na funkce systému,  tak klidně napište níže do komentářů. 🙂

Líbila se vám recenze? Podpořte mě! 

Komentáře

Napsat komentář