Těžký život studenta

Učebnice

 

“Joo, ti studenti”, říkáte si, “ti to maj’ lehký. Jdou do školy, vyspěj se, a zase jdou domů. A furt si stěžují!”

…tak přesně tak to není. V dnešním článku se podíváme na to, co život studenta vlastně obnáší a jak jeden takový “studentský den” (v podání studenta) vypadá.

1) Vstávání

To je snad to nejhorší. Těsně před šestou hodinou ranní zazvoní budík, který  přeruší váš nádherný sen o novém autě (nebo o čemkoli jiném) a vy ho musíte vypnout – Důležité je neusnout znovu, to byste pak měli co vysvětlovat ve škole – a zvednout své líné, unavené tělo. Nahodit outfit (na úsměv na tváři rovnou zapomeňte), něco sníst a za pár minut už vás čeká běh (nebo sprint?) na autobus.

2) MHD

Máte Hromadu Důvodů, proč tím jezdit – a nebo taky ne. Páchnoucí bezdomovce nechce vidět v MHD nikdo – a vězte, že jich (obzvláště v zimě) jezdí hodně. A revizoři? Pche, ti je radši ignorují, protože ví, že z nich nedostanou ani korunu. Ale co takový student, hmm, má Lítačku? ?

Pokud doběhnete na zastávku před odjezdem, máte vyhráno a můžete směle nastoupit do autobusu. Ty městské bývají ráno (a večer) pěkně nacpané, takže můžete počítat s tím, že nikde volná sedačka nebude. A když už, tak tam určitě bude důchodce s taškou vedle sebe (znáte to, zákon schválnosti). Takže vám nezbývá nic jiného, než si dát sluchátka na hlavu a pustit si svoji oblíbenou muziku – pokud sluchátka nevlastníte, můžete poslouchat zvuk motoru, popřípadě odposlouchávat rozhovory a psát je do nejmenované Facebookové skupiny.

Pokud jezdíte primestskou (tak, jako já), máte klidnou cestu. Nastoupite, pipnete si (nebo koupíte lístek) a sednete si (ve většině případů je volná čtvrtka vozu), pustíte si do uší muziku (nebo pokecate se řidičem 🙂 ) a jen sledujete ubihajici cestu, nebo se učíte, a tak dále a tak dále.

3) Škola

Vystoupíte z busu, naposledy se usmějete na vaši platonickou lásku, která stejně kouká do mobilu, a pokud si výstupem z busu nerozbijete držku, tak jdete do školy. Většinou ji už proklínáte ráno, ale teď ji proklínáte ještě víc. Ve vaší hlavě se promítá celý vás rozvrh, testy, zkoušení, nudné hodiny… Jasně, můžete se otočit a jít zpátky, ale kdo vám tu absenci omluví? Pokud doma nemáte opilé rodiče, tak asi nikdo. Takže prostě do toho pekla musíte jít, ať se děje co se děje.

Otevíráte dveře, zdravíte nasraného vrátného a jdete si uložit věci do šatny. Přezouváte se, skříňku zavíráte a cestou k automatům hledáte po kapsách drobné . Hm, dneska jenom pajska (50Kč). Vzhledem k tomu, že jste vůbec nic nesnědli, tak máte hlad – ale ten podělanej automat bere max 20Kc! Hledáte, kde rozměnit – automat na kafe , ten pajsky bere. Kupujete si čokoládu za necelých deset korun a automat vrací. Super, teď máte na bagetu. Vhazite mince, vaše vysněná bageta spadne a vy si ji hrdě berete i s vrácenými mincemi.

Po cestě do vaší učebny potkáváte učitele, který si jde zakouřit. Ale toho potkáváte vždycky. Úplně vždycky. Prostě každý ráno. Tak ho pozdravíte, abyste nebyl za debila a jdete dál. Další učitel má otevřené dveře do kabinetu, a protože slyší kroky jeho směrem, samozřejmě se od počítače vyklání do těch dveří a naše pohledy se střetnou – opět ho musíte pozdravit. Po pár minutách se dostavíte do vaší cílové destinace – učebna! Otevřete dveře, rozsvítíte si a jdete si sednout. Otevřete si svůj sešit s látkou (popř prezentaci), a opakujete si – co když právě vás bude zkoušet? A pokud nezkouší, je to jasný – Buďto spíte, nebo vytáhnete telefon a sjíždíte Facebook, Instagram, Twitter… (chybějící si doplňte).

 

4) Spolužáci

Kolem 7:30 začnou přicházet první spolužáci. To znamená, že vás probudí ze spánku a klid je tu tam. Začnou dělat bordel, a i když jen koukáte do telefonu, tak to prostě ruší. Kdyby mezi námi byla nějaká slečna, tak neřeknu ani ň, ale takhle…. Začíná zmatkování, nikdo neví z čeho byl úkol (ano, jeden kantor zadává své “domácí cvičení” každou hodinu) a z čeho se píše. Dalších 20 minut už je jenom bordel a spam ve třídní skupině na Messengeru.

 

5) Výuka

To prostě nevyžaduje komentář. Někdo učí líp, někdo hůř, a někdo tak, že se vůbec nic nenaučíte a všechno najdete na jednom free hostingu, kde najdete celý Seznam jeho souborů :), co používá ve výuce. Styl aka “Učte se doma a vůbec se mě na nic neptejte” – ale o tom třeba někdy později v dalším článku. A tak prostě píšete do sešitu, obsazujete si volné místo v mozku něčím, co v reálném životě nikdy nepoužijete, píšete testy, a tak dál.

6) Přestávky

Nejlepší části celého dne. 10min je jenom na přemístění z učebny do učebny, za 20min už si stihnete sníst i svou velkou bagetu a natočite si i sodovku do své prázdné PETky.

7) Nudné hodiny

To prostě musíte přežít. Základem je powerbanka, telefon, a pokud máte počítačovou hodinu, tak to prostě musíte přežít, nebo pomohou superhry.cz – tedy pokud učitel nesedí zrovna za vámi / nepochoduje moc často po třídě. I ta nejdelší dvouhodinovka jednou uteče.

8) Odpoledka

Dvě možnosti – buďto půjdete ven, nebo zůstanete ve škole.

a) Ve škole

Dojdete si na oběd, a jdete bud k volnému počítáci na chodbě, nebo jdete do vaší učebny – pokud je volná, můžete si sednout a dělat to, co děláte ráno – spát, cucet do mobilu, nebo se učit. Pokud volná není, tak sedíte na chodbě jako bezdomovci (nebo beztřídovci?), a nebo počítače, jak jsem zmiňoval výše.

b) Ven

Oběd je takový, že by ho ani pes nesežral? Tak jděte ven! Nejlepší je skočit do McD, nebo do Billy. Výběr je jen na vás. A nebo vás to jen ve škole nebaví? I cestou do obyčejné Billy potkáte tolik bezdomovců, že se budete chtít vrátit. Sídliště je fakt hrozný .

9) Poslední hodiny

Utíkají tak hrozně pomalu! Ale vy to přežijete. Musíte.  Všechno jednou skončí, i hodina fyziky. Prostě tomu věřte.

10) Cesta domů

Buďto máte štěstí, a nemusíte čekat hodinu na další bus, anebo štěstí nemáte a hodinku si počkáte. Věřte, že druhá možnost je pravděpodobnější. Berete tedy šatnu útokem, rychle si otevřít dveře, vratného už nezdravíte a hurá odsud. Vzhledem k tomu, že bus jede buď:

a) za deset minut

…tak musíte pohnout. Chytnout jeden bus na jednu stanici, a pak druhý domů. Nevěřili byste, jaký je to adrenalin.

b) za hodinu

…tak jdete na pohodu. Žádnej stres, žádný běhání, prostě pohoda, klídek a tabáček. Na mezizastávce si koupíte croassant [čti: večeři] a čekáte, čekáte a čekáte. Ale důležité je neztrácet naději, on jednou přijede. Doporučené vybavení: powerbanka a telefon.

Doma si jen zapnete pc, otevřete na chvíli sešit a buďto hrajete, nebo se učíte…. A za pár hodin vás čeká opět ten samý kolotoč. Pět dní v týdnu, hodně dní v roce.


Děkuji za to, že jste to dočetli až sem. 🙂 Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho – dostane se tak k širšímu okruhu čtenářů, jako jste vy.

Komentáře

 • Lenn
  3 roky ago

  Úplně se vidím v těch situacích s MHD, dojíždím do Prahy příměstským téměř od první zastávky, takže si vždy sednu a všude je volno. Půlhodina cesty tak utíká v pohodě, ale pak jedu metrem skoro přes celé béčko a ještě městským autobusem do školy, což už je někdy o nervy kvůli těm bezdomovcům, nerudným důchodcům, nevychovaných dětem apod. 😀 Já už chodím na vysokou, takže nevstávám vždycky brzo ráno, ale pokud jo, tak ráno usínám na přednáškách. Pořád jsem nějak zvyklá na běžnou 45minutovou hodinu a ne 90minutovou, takže po té první polovině už ztrácím pozornost a zvlášť u některých předmětů tu vůbec neubíhá 😀 Samé prezentace, úkoly, momentálně zkouškové… život studenta rozhodně není nijak lehký, ale obor mě hodně baví, tak si to i celkem užívám.

  LENN

 • Janiel Kaffe
  3 roky ago

  A počkej, až začneš pracovat. To ti to teprve začne. To si potom uvědomíš, jak skvěle ses měl ve škole ?

  • Josef Pospíšil
   3 roky ago

   😀 😀 Uvidíme, třeba mě práce bude bavit 🙂

Napsat komentář