Apple vs iOSPokud se podíváme na nabídku telefonů, vedle značky a ostatních rolí je tu jedna zásadní věc – jejich operační systém.  Jaký je lepší? V čem jsou jejich klady a zápory? Jaký bych si měl(a) vybrat? Na to se vám pokusím odpovědět v dnešním článku.

 


Zařízení s Windows Phone

Windows Phone je kompletně mrtvý, ale stejně mu věnuji pár slov. Začalo to modely Nokia Lumia – jak jistě víte, Microsoft Nokii odkoupil. Před lety jsem byl v Bulharsku, kde na ně byla docela velká kampaň – každá druhá stěna paneláku byla oblepená reklamou na Nokii Lumii 720. Nokia sklízela úspěchy zejména za vydařený fotoaparát a mapové podklady Nokia Here (ty jsou nyní prodány jedné německé automobilce a jejich název byl změněn na Here WeGo). Jediným mínusem byla tehdy docela vysoká cena – něco málo přes osm tisíc korun. A to bylo za střední třídu s 512MB RAM, rozlišením displeje 800×480 docela dost. Jediná výhoda skýtala slot na SD kartu.

Já jsem chtěl jít do Windows Phone taktéž, a jelikož 8 000 Kč bylo na mé poměry opravdu dost peněz (tím rozhodně nechci říci, že je to pro mě zanedbatelná částka i nyní), chtěl jsem jít do něčeho levnějšího. Na scéně jsem za necelých pět tisíc objevil HTC Radar – můj první dotykový telefon, koupený (zčásti) za moje peníze. Telefon jsem donesl domů, zapnul jsem ho a začal se pomalu ponořovat do nového systému.

Windows Phone

Windows Phone je charakteristický svými dlaždicemi na hlavní obrazovce s tím, že do seznamu aplikací se dostanete swipnutím vlevo. Pokud jste měli aplikací řekněme málo, seznam byl nepřehledný a byl to takový mix – sice seřazený popořadě abecedně, ale stejně jste nemohli ihned přejít na hledání dle prvního písmena.  Teprve po doinstalování dalších řekněme deseti aplikací se vám nad každým novým písmenem v řadě zobrazil čtvereček s daným písmenem. Pokud jste na něj klikli, mohli jste si rovnou zvolit počáteční písmeno.

Dnes už doba samozřejmě pokročila – pokud se podíváte na dnešní aplikace (mám tušení, že to umí VLC player na Android, aplikace od Sony a jistě by se našly další) a sjedete scrollovacím „barem“ patřičným směrem, začnou se vedle vašeho prstu zobrazovat počáteční písmena a vy tak můžete jednoduše najít to, co potřebujete.

OS byl velice špatně, řekl bych až nelogicky zařízený a měl velice zbytečná omezení – někdy až příliš připomínal dnešní iOS. Nemohli jste instalovat balíčky aplikací, vše šlo instalovat jen z Marketplace… O tom, že na Marketu žádné pořádné aplikace nebyly, o tom se snad nemá cenu ani bavit. 🙂 Dokonce ani muziku bez aplikace Zune pro počítač jste si tam nenatáhli. Byl to jednoduchý systém na základní funkce (odesílání SMS, volání.. ehm, MMS jste si neodeslali) a v mnohém, opravdu v mnohém připomínal to, jak se nyní vyvinuly Windows 10 pro osobní počítače. Nastavení bylo velice podobné Win 10, a dlaždice s Marketem nám ve Windows straší dodnes (Win 8 opomínám, to byla nedomyšlená hrůza).

Resumé tu snad ani nemá cenu psát.


Zařízení s iOS

S operačním systémem od Applu jsem měl tu čest pracovat celý půl rok. A… byla to hrůza. Dostal jsem iPhone 5S s baterií po smrti, takže přežít bez powerbanky bylo takřka nemožné – ale párkrát se mi to podařilo. Telefon se v mrazu sám vypnul, baterie před vypnutím ukazovala 20% a pak to zničehonic bez jakéhokoliv varování kleklo. Připojil jsem tedy powerbanku, telefon ožil, zapnul se, a na stavové liště se mi zobrazilo 1%. Super. Naštěstí 5Sko nepostihnula kauza se zpomalováním procesoru se snižující se kapacitou baterie, jinak by to byla katastrofa. Pídil jsem se po tom, jak zjistit kolik má baterie „odjetých“ cyklů, ale to vyžadovalo Macbook… Takže nic. Zajímalo by mě, jestli je to v nové verzi systému nějak vyřešené.
Na novějších iPhonech můžete mít odladěný iOS lépe než jsem měl já, a tak se vás některé věci (jako sekání) nemusí týkat. 🙂 

iOS

Ten, kdo měl někdy co dočinění s iOS tak ví, že tu žádné menu, jako v Androidu, není. Všechny aplikace máte na obrazovce, a to je trošku škoda – nainstaloval jsem si jinou klávesnici (to, co letělo z telefonu jako první, byla ta klávesnice od Applu) a tak mi její „zástupce“ zbytečně zabíral místo na obrazovce. Jasně, můžete to dát do složky, ale stejně se toho nezbavíte. Nemožnost jakékoli personalizace mě deptala. Marně jsem třeba hledal ve foťáku nastavení rozlišení – Apple to nelogicky dal pod jedno velké nastavení systému, kde najdeme i nějaké to nastavení aplikací. Nechápu. Jinak zapomeňte, že si ve foťáku nastavíte něco manuálně – maximálně tak expozici. I když ono to není u iPhonů úplně potřeba, fotí docela dobře.

U klávesnice se taky na chvíli zastavím. Apple mi stejně jednou za čas vnutil tu jejich. Z ničeho nic se stalo, že mi tam skočila ta Applovská a já jsem to musel zase změnit (a ne jednou, ona se nedala odbít.. musel jsem třeba pětkrát a teprve pak se přehodila). Navíc při zadávání hesel Apple zřejmě nevěří 3rd party klávesnicím a tak mi tam furt lezla ta jejich. Proboha, proč? To si jako myslíš, Time Cooku, že si támhle Lojza ze SwiftKey řekne, že bude odposlouchávat hesla všech uživatelů? Jako proč ne, ale… Všichni uživatelé by přešli k jiným klávesnicím, a to za to SwiftKey nestojí. Věř mi. Fakt ne.

Pamatujete, co jsem říkal o WP s hudbou a balíčky aplikací? Ano, to samé platí i tady. Muziku si tam hodíte leda skrz iTunes (a to ještě ne úplně snadno), a balíčky appek nainstalujete leda tak s JailBreakem. To mi za to nestálo. Narozdíl od WP tu je stejná nabídka aplikací jako na Androidu – i když někdy placená, zatímco na Androidu zdarma. (Je to proto, že Apple vývojáře kasíruje určitou částkou – 99$ za rok, zatímco na Androidu vývojář zaplatí jednou provždy 25$ a hotovo.)

Díky tomu, že Apple znepříjemňuje import hudebních souborů do zařízení, předplatil jsem si Spotify. Apple se vám chtě nechtě snaží vnutit jeho Apple Music – Ale to se mu u mě nepovedlo! Na Spotify jsem mj. přistoupil i proto, že si u něj můžete nastavit svůj ekvalizér. (A mám ho předplacené doteď, btw)

Neseká se? Haha…

Velice často jsem od applistů (nebo iOvcí?) slyšel názor „ale iOS se na rozdíl od Androidu neseká“. No… tak tohle můžu s klidným svědomím vyvrátit. On se sem tam sekne. Stávalo se mi to, pokud jsem otevřel aplikaci, co nebyla už spuštěná (nebyla načtena v RAM paměti) a v tu chvíli jsem uslyšel, jak se mi muzika ve sluchátkách na chvíli sekla, a to nebylo příjemné. To se stávalo jen někdy, takže to se ještě dalo… nechci říct omluvit, ale nebylo to tak strašné. Kdy se to ale stávalo vždycky, bylo při zapnutí fotoaparátu ze zamykací obrazovky. A to zkrátka nebylo dobré. Papírový specifikace se někde projevit musí, a procesor prostě nestíhal.

Cloud! MyCloud! Nechceš? Smůla…

iPhone se vás skoro na nic neptá. A tak jsem byl docela překvapen, když jsem nafotil okolo 500 snímků a telefon mi zničehonic začal psát „Úložiště MyCloud téměř plné“ a Apple mě začal spamovat e-maily. Já jsem nikde přepínač zálohy nezapínal! A to nebylo vše, telefon vám to začne psát několikrát do týdne. Sakra, já to vím, nemusíš mě tím neustále otravovat! 

To samé s aktualizacemi systému. Byl jsem docela překvapen, když jsem zjistil, že mi na 5Sko chodí updaty, které jsem (s radostí) prováděl*. Horší bylo, když jsem měl skoro plnou paměť, a telefon si to bez mého vědomí stáhnul a pak začal psát, že je k dispozici update systému. Update jsem tedy v nastavení smazal, a hádejte, co se stalo… Telefon si ho za pár dnů zase stáhnul a opět otravoval. Když to asi smažu, tak to znamená, že to tam nechci a nemusíš mi znovu znepříjemňovat život! 

 Apple tvrdí, že všechny změny, které jim vnutil, jsou vlastně krokem vpřed a mají za ně být uživatelé vděční

Přijde mi, že iOS vám spíš diktuje, co můžete a nesmíte dělat a dokonce omezuje i samotné vývojáře. Není to tak dávno, co jsem tady na webu zavedl jedno vylepšení, a tím je obarvení okna prohlížeče (a lišty) v Chromu na Androidech. U Androidu mohu nastavit, jakou barvou bude lišta „svítit“, ale Apple mi dovoluje jen dvě volby – buďto bude notifikační lišta černá, anebo se bude měnit s barvou pozadí. Takže i kdybych se snažil sebevíc, implementovat vše kvůli omezení jednotlivých platforem prostě nemůžu. Mobil má sloužit mě a ne já jemu!

Dělají z vás blbce

Drahé příslušenství. Chcete si ke svému Apple zařízení připojit třeba MIDI klávesy? Žádný problém! Jen musíte dát 871Kč za Lighting -> USB redukci.  A co takhle nový kabel? 579Kč! A kasička jen cinká. (jen pro info; v kabelu je elektronika, proto je tak drahý. Zřejmě proto, aby vám Apple iPhone mohl vynadat, že máte neoriginál / nic neříkat a dobíjet s originálem 🙂 )

Nevýkonná nabíječka. Spolu s Applem se mi tu válel i 1A adaptér. To jako vážně? V době, kdy jsou standardem 1,5-2,1A adaptéry mi Apple dá 1A? I k iPadu, který má pěkně velkou baterii…. To abych to nabíjel 3 dny.

Aplikace od Applu to trošku zachraňují

Abych ale nebyl až příliš kritický – velice se mi líbily appky od Applu. V takovém GarageBandu jsem se vyřádil, zvukové samply nástrojů mě mile překvapily a zní to opravdu dobře. Na Cubase v PC to rozhodně nemá, ale na nějaké zachycení hudebního nápadu, popřípadě zahnání nudy to bohatě postačuje. Za to palec nahoru.

Resumé?

+ V novém Macbooku najdeme USB-C!
+ V biosystému Applu to musí všechno skvěle fungovat
+ Široká nabídka appek v AppStoru
+ Updaty na i lehce starší zařízení
+ Dá se vymazat app, ale data stále zůstanou

+ V systému je i filtr modrého světla
+ Prý mají dobrou výdrž na baterii

 

– Jejich vlastní standardy (Lighting, AAC…)
– Dělají z netechnických jedinců idioty
– Žádné manuální nastavení u foťáku

– Nic se nedá vypnout, žádná personalizace
– Furt vás do něčeho nutí
– Uživatelé jsou jim u …..
– Pěkně drahé příslušenství
– Při každé notifikaci se rozsvítí obrazovka
– Slabý HW, avšak místy dobrá optimalizace
– Malá baterie
– Holku na něj nesbalíte 🙁

 

*Sám vlastním první generaci iPadu, na něj žádný update už není a pěkně se to seká


Android

Zařízení s Androidem

A dostáváme se k poslední kapitole, a tou je (světe, div se) Android. S tímto OS jsem nespokojenější. Vše se dá krásně upravit podle mého gusta, nikdo na mě s ničím neřve, dá se do něj nainstalovat prakticky cokoliv…
Ale k tématu – Android jsem měl na mé Xperii Z1 (ve verzi 5.0) a mám ho i na svém nynějším telefonu, Xperii XZ1 (verze 8.0).

Android

Zařízení s tímto nejpopulárnějším systémem je celá řada. Liší se hlavně výrobci a jejich nadstavbami, výkonem… v podstatě čímkoli, co vás napadne. Optimalizace jejich upraveného prostředí je jen a jen na nich a to samé i s aktualizacemi. Dobře se ví, že nejhůř jsou na tom ty nejlevnější telefony.

Ten, kdo přišel do styku s tímto systémem, tak ví, že je rozdělený na plochu (kam si můžete dát různé widgety, zástupce a podobně) a seznam aplikací, kde se dá (většinou) různě hledat a i tam si můžete vytvořit svou složku.

Nikdo mi nic nenutí

A to se mi líbí. Nikdo na mě s ničím neřve, aplikace už nemají všechna oprávnění, jako to bylo dříve – ty jim musím odsouhlasit já a dají se pak různě upravovat i v budoucnu… Takže pokud Snapchatu zakážete přístup do foťáku, má smůlu a selfie se psíma ušima si neuděláte. 🙂
Příslušenství máte takové, jaké si koupíte.. Systém na vás nebude řvát, že máte neoriginální támhleto a támhleto. On to prostě zjišťovat nebude a je mu jedno.

Otevřenost

Snadno si zjistíte, kolik senzor jasu detekuje lux, nebo jakou má teplotu procesor, paměť… A kolik má baterie odjeto cyklů.
Můžete instalovat balíčky aplikací bez rootů, různých úprav a podobně. Lehký jak‘ facka.
Android je open source. Máte tedy přístup ke zdrojákům a nikdo vám nebude trhat hlavu jen za to, že si upravíte nějakou hlášku podle sebe. Nebo.. Změníte motiv nastavení. Možnosti jsou neomezené.
Co třeba nějaký ten launcher? Nevyhovuje vám nadstavba od výrobce (třeba MIUI)? Chcete hezčí ikonky? Podporu gest? Výměna launcheru to jistí.
Do telefonu si mohu stáhnout i celé album rovnou, nepotřebuji žádný počítač!
.. a tak bych mohl pokračovat donekonečna. 🙂

Updaty

Já, jelikož mám flagship (vlajkovou loď), tak dostávám každý měsíc nějaký ten bezpečnostní update. Ale to rozhodně není pravidlem! Už je to pár měsíců, co přišel na svět Android Oreo (nebo chcete-li Android 8.0) a nejvíce zařízení jede na Androidu 6.0. Je ale jen na výrobcích, jak se budou o ten a ten model starat. Je taky možné, že si uživatel koupí telefon a za tu dobu nedostane ani jeden update. A navíc každý výrobce si musí svou nadstavbu vyladit na nový Android,  proto to tak trvá. Apple to má v tomto směru jednoduché – optimalizuje jen na jeden typ zařízení. S každou novou verzí Androidu ale přichází spoustu vylepšení – když jsem třeba telefon připojil k počítači, ukázalo se, že mohu baterií z telefonu pohánět (dobíjet) i jiné zařízení. To je šikovné! (Samozřejmě pokud tohle uděláte s připojeným počítačem, vznikne zkrat! Počítač se vypne a máte po základní desce – takže na to pozor 🙂  )

Custom ROM

A ještě jedna věc, co se mi opravdu hodně líbí.. A tou jsou Custom ROM. Nevíte, co to znamená? Jsou to Androidy upravené komunitou. Přestal váš výrobce vydávat updaty na váš telefon? Máte verzi 5.0 a chcete 7.0? Nevadí, komunita to jistí. Nejznámější Custom ROMkou byl Cyanogen mod (dnes známý pod jménem Lineage OS). Dodám jen, že instalace těchto upravených systémů potřebuje trošku znalostí, takže pokud se na to necítíte, tak to radši nedělejte a svěřte to někomu povolanějšímu. 😉

A resumé?

+ Otevřenost, přizpůsobitelnost
+ Příslušenství nestojí majlant (ehm, ehm)
+ Otevřené standardy (např. Miracast, USB-C)
+ Výrobci z vás (většinou) nedělají voly
+ Prakticky neomezené možnosti
+ Nativní podpora LDAC kodeku v novém Oreu
+ Je u nás Android Pay! 

+/- Updaty 

– Android se nemusí zamlouvat každému
– Na slabších zařízeních (většinou) špatně odladěn


A jsme u konečného rozlousknutí.

Jste businessman a chcete vysokou bezpečnost svých dat, vyžadujete perfektně běžící OS? Nezajímáte se o techniku? Potřebujete, aby vám telefon sloužil bez problému? Jděte do iOS.
Jste hračička, ajťák, který musí mít i to poslední písmeno na pixely přesně? Nechcete se omezovat? Jděte do Androidu, nic lepšího není. 😉