Vítám vás u nového článku! Dnes jsem si pro vás připravil recenzi na bezdrátová sluchátka Marshall Mid Bluetooth. Jak hrají a jaký z nich mám pocit? Vše se dozvíte, ale hezky popořadě!
Začněme menším pohledem do historie; Svá první sluchátka jsem si koupil v Kauflandu. 🙂 Byly to „náhlaváky“ od Sony, za necelých 500Kč. Za tu cenu nemůžete čekat zázraky a mě to bylo jasné. Tyto sluchátka jsem používal jak na hraní her, tak i na poslech hudby – samozřejmě je v dnešní době „in“ se zalíbit mase a sluchátka trošku nabasovat. Ekvalizér to ale jistil a já jsem tyto sluchátka používal přes dva roky.
Před rokem se ale rozbily – v metru mi zničehonic přestala hrát jedna mušle – není divu, v metru je bordel a ani na nejvyšší hlasitost nepřeřvaly okolní „bordel“ a nakonec na to měly i svůj věk.
Dodnes má ty samé i brácha – jsou plně funkční, mají ale nárok na obměnu.
Hned v říjnu jsem si koupil nová (na Mallu, ale to je vedlejší). Protože s předešlými Soňáky nebyl žádný problém a předešlý model, co jsem měl, se už nevyráběl, tak jsem sáhl po modernizovanějších Sony MDR-ZX310. Tyto se uměly i lépe složit, bylo o chlup lepší tlumení zvuku, ale co čert nechtěl – bylo tam ještě víc basů, než v těch předešlých! Do ekvalizéru jsem musel zasáhnout ještě víc.
A opět ten samý scénář – zničehonic přestalo hrát levé sluchátko (tentokrát už po roce!) . Nejdřív byl špatný dotek u kabelu, a další den už ani otáčení kabelem nepomohlo. Dal jsem je na reklamaci, kde mi cca po dvaceti dnech vrátili peníze. Bylo mi jasné, že Sony už ne!
Začal jsem tedy hledat. Zadání bylo následující;
- Vyvážený zvukový projev
- Vhodné na akustickou hudbu (neposlouchám žádné elektro, rap, a podobné sra…ehm)
- Bluetooth konektivita… (když už si kupuji nové, tak by bylo vhodné, aby to byly bezdráty, ne?)
- …ale zároveň vstup na 3.5mm jack (co když se na cestě vybije baterie?)
- Vhodné kodeky
- Cena do +- 3000Kč
Ve mém vyfiltrovaném listu sluchátek se mi zobrazovaly značky jako Lamax, Yankee… „Nesuď knihu podle obalu“, žádnou věc jsem od těchto značek neměl, ale – prostě a jednoduše ve mě nevzbudily důvěru. Tak scrolluju dál, hledám, a vidím – značka Marshall!
Nejprve koukám na Marshall Major Black II BT. Pokud se ale zaměříte na recenze, zjistíte, že kloub, co zajišťuje skládání, má tendenci odcházet (už po pár měsících) – a já nemám čas (ani chuť) stát věčně na reklamačním oddělení.
Hledám tedy dál, a mé oči se zastaví na Marshall Mid Bluetooth. V recenzích je psáno, že mají lepší konstrukci (kloub je nahrazen panty), mají o jedno tlačítko méně a lepší design. Jsou sice o 600Kč nad můj rozpočet (v době psaní recenze se jejich cena pohybuje kolem 3670Kč), ale já si za kvalitu rád připlatím.
Kupuji naslepo a dávám jen na recenze uživatelů, které jsou spíše kladné – jediný zápor podle některých je, že tlačí na hlavě. Udávaná výdrž na baterii přes 30h „playtime“ slibuje pěkně dlouhou výdrž.
Sluchátka přijdou zabalená v nádherné krabici, na které se pyšní jejich hlavní přednosti – velká baterie, podpora AptX a pár dalších (pro mě nedůležitých) informací.
Obsah balení a první dojmy
Po otevření velice pěkné krabice na mě vykouknou sluchátka s přivěšeným papírkem na „Quick Start“ – jak je spárovat se zařízením, a co nejrychleji pustit svou oblíbenou rockovou pecku 🙂 . Dále je obsahem balení 3.5mm jack to jack kabel, který je zakroucený – toto mě velice potěšilo, člověk není až tak limitovaný délkou. Za to má ode mě Marshall jednoznačně palec nahoru! A jako třešničkou na dortu je pozlacení konců – na zvuk to má vliv minimální, ne-li skoro žádný, ale vypadá to efektně.
A tím se dostáváme k designu. Nevypadají ani staře, ani moderně – zlatá střední cesta. Hlavový most je kožený (zřejmě je v něm baterie), tudíž netlačí do hlavy a nošení je vcelku pohodlné. Samozřejmě nesmí chybět logo Marshall jak na mostu, tak i na samotných mušlích, ale kdo by se sluchátky za 3.5 tisíce nechtěl chlubit?
Sluchátka se dají samozřejmě složit, ale do kapsy je asi nestrčíte.
Ovládání
Kapitolou samo pro sebe je „knob“ umístěný na levé mušli. Něco tak návykového jsem snad ještě nepoužíval! Jedním dlouhým stisknutím sluchátka zapnete / vypnete a ozve se pár tónů, abyste věděli, co jste právě udělali. Pro pozastavení skladby stačí knob jen zmáčknout, dále se jím dá měnit hlasitost, přeskakovat skladby, a tak dále. Součástí je i velice nenápadná LEDka na pravé mušli, co signalizuje různé stavy – tak například, pokud sluchátka vypínáte, rozsvítí se červeně, pokud do sluchátek zrovna nic nepouštíte, „dýchá“ bíle (úsporný režim), atd.
Jsem velice rád, že mi do sluchátek nekecá paní z Číny hlasové informace („power on; power off“) pokaždé, kdy sluchátka vykonají nějakou funkci, jako to bývá u levných, zejména BT repráčků zvykem!
Další funkce
Sluchátka mají i zabudovaný mikrofon – dá se jimi i volat. Když mluvíte, tak si připadáte jako v ponorce (tlumení), ale svou funkci to splní a druhá strana vás bude slyšet bezchybně.
Tlumení okolního hluku
…je pasivní a tlumí velice dobře. V MHD hlášení zastávek skoro neuslyšíte, a neuslyšíte ani, když na vás někdo volá – a to podotýkám, že se pohybuji na nízkých hlasitostech!
Zvuk
A jdeme k tomu nejdůležitějšímu!
Zvuk působí velmi vyrovnaným dojmem – jsou jen lehce přidány basy a výšky, ale je to tak dobře sladěné, že to ani nepostřehnete.
Testování probíhalo na skladbách, co jsou mi známé a mám je naposlouchané. U rocku mi posloužila kapela Nickelback a její nejnovější album Feed the Machine, dále můj playlist na Spotify a další. U popu jsem se opíral hlavně o můj další playlist a to, co „frčelo“ na YouTube, popřípadě mé další vlastní zdroje.
Rock? Tu jsou jako doma, zvuk je nádherně prokreslený napříč celým pásmem! Nemám výhrad.
Pop? Někdo u recenze tvrdil, že nejsou vhodné na tento žánr, nebo že nemají dostatek basů. Tyto tvrzení můžu s klidem vyvrátit. U známé popové písničky Work From Home se nádherně ukázalo, že sluchátka zabasovat umí. S popem není nejmenší problém.
Sluchátka umí být i velmi hlasitá – při dlouhodobém poslechu (přes BT) jsem se ještě nedostal nad polovinu hlasitosti! Daní za to je zvýšená minimální hlasitost, nejdou ztlumit tak, jak bych (třeba ve večerních hodinách) potřeboval – na kabelu může být situace jiná, celou dobu poslouchám přes Bluetooth.
U telefonu jsem měl dva zástupce na testování – Apple iPhone a Android. Spárování proběhlo u výše zmíněných zařízení bez problému, ale rozdíl byl v kodecích (a tedy v kvalitě zvuku).
Pokud chcete na iPhonu poslouchat muziku „bezztrátově“ (bezdrátový přenos bude mít vždycky nějaké ztráty – proto v uvozovkách), musí zařízení (v našem případě sluchátka) podporovat kodek AAC. Marshall tento kodek nepodporuje, a tudíž jde všechno skrze ztrátový kodek – SBC. Někteří mohou u nahrávek zjistit komprimaci. Já, i když mám celou svou hudební sbírku ve 320kbps (a pár FLAC souborů, které jsem ale na iPhonu neposlouchal) jsem stejně nepoznal ve kvalitě zvuku rozdíl. Kde už je ale SBC poznat, je přehrávání videa. Poznáte latenci – zvuk jde pomaleji, než video. Pokud máte iPhona, připojte při delším přehrávání videa (filmu) kabel.
U Androidu je to jiná káva – pokud vlastníte telefon s chipsetovou sadou od Qualcommu, automaticky máte i podporu AptX. Ta dokáže přenášet zvuk až v CD kvalitě (max 350 kb/s). Je to rozdíl jak v kvalitě zvuku, tak i u videa – zvuk nemá latenci a jde přesně s videem! Hodí se tedy i na sledování filmů, atp. Můj telefon mi třeba i oznámil, že sluchátka tento kodek podporují a že se s nimi spojil.
Co se týče rychlosti připojení ke sluchátkům, přišlo mi, že iPhone byl o chlup rychlejší – někdy mi připojil sluchátka již dřív tak, že ani nestačily dohrát tóny při zapnutí. 😀
Pohodlí
Hodně lidí si stěžovalo, že po několikahodinovém poslechu bolí uši a sluchátka jsou nepohodlná – bohužel toto mohu potvrdit. I když si moje uši za ten týden, co sluchátka mám, zvykly, tak po hodině, hodině a půl mě začnou bolet uši a musím si dát pár minut pauzu. Je to zkrátka daň za vyšší přítlak -> větší tlumení okolního hluku. Pokud by vám to hodně vadilo, můžete sluchátka vrátit, anebo vyměnit náušníky; nezmínil jsem, že náušníky můžete vyměnit za jiné.
Kabel
O něm se zmíním jen v krátkosti. Je dostatečně dlouhý, a jak jsem již výše psal, na místě, kde se zapojuje do telefonu, je zakroucený. Co může být pro někoho problém je to, že jack určený do koncového zařízení je třípólový, zatímco do sluchátek jen dvoupólový (je to tak proto, aby fungoval mikrofon i přes kabel). To se nelíbilo mému počítači – při zapojení sluchátek do konektoru na sluchátka…. tam prostě nejdou. Počítač mi nebere třípólový jack. Pokud ho zapojím do konektoru na mikrofon, zvukovka začne bláznit. Naštěstí se dá kabel otočit, takže sluchátka k počítači můžu používat, ale přijdu o „pružnost“ kabelu (kabel je normálně zakroucený blíže ke koncovému zařízení) a navíc jsou na hry nevhodná.
Co stojí ještě za zmínku – konektor na kabel na sluchátkách neslouží jen jako vstup, umí být (při BT připojení) i výstupem – oceníte, pokud máte sestru, bratra, dvojče……. a například cestujete. Další užitečná funkce!
Nastavil jsem si nějak ekvalizér, když je tak vychvaluji?
Upřímně řečeno… Ano. Přidal jsem si trochu výšky, jako u Soňáků – ale jen lehce. Přidá to na živosti celého zvuku. Pokud ale nemáte rádi změny, tak se dá na „dry“ zvuk sluchátek (bez EQ) velice rychle zvyknout.
Výdrž
Vydrží baterie 30h? Na to vám takhle přímo neodpovím, nepočítal jsem to 🙂 . Sluchátka mám od pondělí, kdy jsem je nechal kompletně dobít. Každodenně jsem je používal v průměru 2-3 hodiny. A výsledek? Vydržely se mnou celých 9 dní (do příští středy). To je velice dobrý výsledek!
Styl, jakým sluchátka vyjadřují vybití, se mi líbí – každé dvě minuty se ozve tón, a muzika se na sekundu ztlumí (nepřeruší přehrávání). Takhle jsem se sluchátky vydržel přibližně 5 minut dalšího poslechu – a až teprve mi opět jiný signál potvrdil, že baterie je kaput a vypnuly se. Ale stejně se daly zapnout! Dál jsem ale již netestoval, baterie toto nemají rády a já jsem nechtěl sluchátka trápit.
Klady a zápory
+ Zpracování
+ Zvuk!
+ Bezproblémová konektivita
+ Výdrž na baterii
+ Jednoduchost ovládání
+ Knob
– Pro někoho až příliš vysoká hlasitost i na nejnižší úroveň
– Částečná nekompatibilita s mým PC
– Při delším poslechu z nich bolí uši
– Mohly by být levnější
Závěr
Marshall Mid Bluetooth jsou bezkonkurenční sluchátka se super zvukem a lehce přemrštěnou cenou – ale věřte mi, stojí to za to. Bluetooth funguje bezchybně a dovolím si říci, že výdrž na baterii je v dané cenové hladině bezkonkurenční. Potěší i další doplňkové funkce (mikrofon, výstup). Pokud posloucháte metal, rock, pop, někdy se vám mezi to vleze i trochu těch „rádiovek“, tohle je MUST HAVE!
Pokud byste měli jakékoli otázky, popřípadě jsem něco nezmínil a zajímalo by vás to, tak mi napište do komentářů – vaše dotazy rád zodpovím.
Pokud mi pošlete váš email zašlu vám recenzi na sluchátka marshall major II z D-testu kde zvukově dopadly nedostatečně a byly nejhorší v testu.
Ozvěte se mi skrz kontakty na hlavní stránce, díky. 🙂 Každopádně tohle není Major, ale MID.
Ahoj, jak je to tedy u těchto sluchátek s kodekem AAC? V první části recenze píšeš že na krabici je podpora AAC uvedena a vzápětí při posouzení zvuku uvádíš, že podpora je pro iPhony jen SBC. Ptám se proto, že i ve specifikaci často prodejci uvádějí že podpora AAC u nich je. Díky za objasnění.
Ahoj, sluchátka podporují jenom AptX. :/ U iPhonu ti to pojede skrz SBC. Chybku opravím, díky za upozornění. 😉
jen jedna nešťastnost – pokud je připojen kabel, nelze na něm ovládat hlasitost..
jo, a leváci s mobilem v levé kapse (třeba kalhot, bundy atd.) – kabelový výstup je jen z pravé strany, takže půjde přes tělo křížem.. ale přeci jen – většinou asi posloucháme bez šňůry, že .. : )
Přesně tak :). Mimochodem, mně se teď trošku rozpadla konstrukce, takže půjdou na reklamaci – uvidím, jak to dopadne…
Zdar, recenze dobrá. Celkem souhlasím. Sice si něco podle mého možná odněkud trošku zkopíroval ale což.. Celkem troufalý jít do nich bez vyzkoušení.. Sám tyhle sluchátka mám. A na plný pecky bez problémů všechno. Z nudy jsem ti to zkritizoval…?
Zdravím,
zkopíroval? Ale ne, techniku Ctrl+C(izí) & Ctrl+V(lastní) praktikuje možná tak paní Malá, ale já fakt ne. 😀
Mý původní Soňáky jsem taky kupoval naslepo, tak jsem u Marshallů vsadil na recenze, a vyplatilo se.
Díky za kritiku 😀 😀
Díky za pěknou recenzi! Snad jediná schopná na webu. Mám trochu obavy z té ztrátové komprese (mám iPhone) ale snad to nebudu slyšet. Mám možnost je koupit levněji, co myslíš teď s odstupem času? Díky za názor.
Ahoj, díky za pochvalu!
Myslím, že pokud nejsi audiofil, tak ji nepoznáš, jediný, co mi při použití sluchátek s iPhonem vadilo, je zpoždění videa se zvukem, tam je prostě znát chybějící kodek (možná, že jsem to v článku zmiňoval).
Sluchátka se mi jednou už rozbily (spadly takový ty „LR“ značky, co je držely – bohužel spadly obě dvě) -> jedna mušle přestala držet a celá konstrukce šla do kopru, každopádně reklamace to vyřešila a je nutné podotknout, že sluchátka používám několik hodin denně, nosím je na krku a podobně, takže je hodně opotřebovávám a dávám jim zabrat.
Kdybych měl jít do Marshallu teď znovu (a měl finance), tak bych šel do MID A.N.C. – jsou to ty samé, jen s aktivním odhlučněním. Ne, že by to pasivní stálo za nic, to rozhodně ne, ale někdy je fajn mít na muziku větší klid. Každopádně MID rozhodně nejsou špatnou volbou a po tom roce a čtvrt, co je budu mít, je stále mohu jen a jen doporučit.
Díky moc!
Pekna recenzia!
Momentalne zvazujem prave tento model vs. Marshall Major 3 BT. Tie su predsa len trochu novsie, a cenovo je to momentalne +/- to iste. Nejake tipy, pre ktore sa radsej rozhodnut? 🙂
Dik!
Díky!
Noo, obávám se, že neporadím. Na obrázcích to vypadá, že Major mají horší konstrukci než MID. Být vámi, zkusím oboje. S Major bohužel nemám osobní zkušenost.