V minulém článku jsme si povídali o způsobech zálohování. Jedním z posledních bodů byl i NAS, čili vlastní datové úložiště. Vyplatí se koupit? Je instalace složitá? A jak to vlastně celé funguje? Přesně na tyto otázky si odpovíme v dnešní recenzi NASky Synology DS218j.

Pár technických informací na začátek

Řekl bych, že Synology DS218j je takovou zlatou střední cestou pro domácnosti a menší firmy. Tepe v něm dvoujádrový procesor Marvell Armada 385 88F6820 s frekvencí 1,3 Ghz a sekunduje mu 512MB RAM. Synology se chlubí velmi nízkou spotřebou a solidními rychlostmi – přes 110 MB/s čtení a zápisu.

Synology ds218j, nebo Qnap ts-231p?

…to je otázka, nad kterou jsem „dumal“ poměrně dlouhou dobu. Qnap má navrch po výkonnostní stránce a na první pohled vypadají dobře i šuplíčky na HDD – při hlubším zkoumání ale zjistíte, že se stejně šroubování nevyhnete. Výkonem ale Synology ds218j předčí a jeho rozhraní vypadá na první pohled podobně.

Nakonec ale padla volba na Synology – a to kvůli rozsáhlé české komunitě, dobré podpoře a v neposlední řadě kvůli dobře odladěnému systému DSM.

Obsah balení

NAS vám přijde v krabici, která není nějak extrémně polepená – na bocích možná naleznete pár nápisů,  jeden velký na přední straně společně s malou nálepkou, kde jsou vypsané hlavní funkce.

 

Obsahem balení jsou instalační šroubky, AC adaptér a přiložen je i LAN kabel. Pro ty, co si neví rady, je k dispozici i manuál (nebo spíš quick start guide s obrázky).

Instalace & konfigurace aneb jak to rozjet?

Samotná instalace je velice snadná. Škoda jen, že se neobejdete bez šroubováku. NASka už z výroby nemá zašroubovaný kryt – výrobce na vás myslí a snaží se vám ulehčit práci ve všech směrech. Stačí ho tedy otevřít, do předpřipravených pozic vložit 2 (nebo 1) disk(y), zašroubovat do antivibračních gum šroubky a můžete NAS oživit.

Já jsem pro tento účel použil 2 disky Seagate ST3250318AS o velikosti 250 GB, které už byly trošku jeté. Po zašroubování jsem zavřel kryt (nepřišroubovával jsem ho – pro mě je to zbytečná práce navíc – vysvětlím proč), připojil kabely a NASku zapnul. Kontrolka „Power“ začne blikat modře a disky se začnou roztáčet. Jeden už jede a kontrolka „Disk 1“ svítí. NASka ale docela dlouhou dobu neroztáčí disk číslo 2. Roztočí se? Přežil můj transport v jednom z nejteplejších letních dnů, kdy v autobusech bylo dost přes 40°C , kde jsem měl tyto dva disky uzavřené v baťohu, kde o sebe neustále klinkaly? Najednou uslyším zvuk roztáčejícího se druhého disku a kontrolka se rozsvítí. Tak to bychom měli.

disky

Další věcí je konfigurace. Buďto zadáte do adresního řádku IP adresu NASky, anebo použijete adresu find.synology.com a připojíte se skrz ní. Tak jak tak, NASka vás uvítá, nainstaluje nejnovější systém DSM a projdete si prvním konfiguračním nastavením. To obsahuje název serveru, informace o vás (jako o adminovi – nastavíte si nickname, heslo, atd.) a završí to nabídkou instalace nějakých instalačních balíčků. Toto úvodní nastavení vám zabere zhruba 5 – 15 minut.

Další věcí je vytvoření nového svazku. Defaultně je tam pro vás již vytvořený SHR, což je proprietární řešení od výrobce (Synology Hybrid Raid). Neznalým uživatelům bych ho doporučil, já ale těmto řešením od výrobců moc nevěřím a raději sáhnu po RAIDu 1, což znamená, že data budou zároveň na dvou discích a pokud jeden vypadne, nic se nestane – data budou bezpečně uložená na tom druhém. Když už jsem u toho, NASka nabízí tyto typy RAIDů:

  • JBOD („hromada disků“)
  • RAID 0 (data rozděluje rovnoměrně na dva disky -> vyšší rychlosti, ale když jeden klekne,  tak jste v háji)
  • RAID 1 (zrcadlení)
  • SHR (řešení od výrobce)

NASka se vás v jednoduchém průvodci zeptá na pár otázek (jako třeba jestli tam chcete vícero svazků, kolik disků chcete do toho a toho svazku zahrnout a podobně), zvolíte si typ RAIDu a pak na vás vyskočí ještě jedna záludná otázka – chcete přemapovat vadné sektory či nikoli? Vzhledem k tomu, že mnou osazené disky jsou staršího data a protože zároveň vím, že na to nejsou úplně nejlépe, tak kontrolu a přemapování vadných sektorů provedu. Chvíli to trvá (počítejte cca 1,5-4 h), ale myslím, že za tu bezpečnost to stojí. Po odkliknutí souhlasu s kontrolou HDD NASka začne vytvářet svazek.

(Je zajímavé, že druhý disk je zřejmě z novější série [disponuje novějším FW] a má o něco vyšší provozní teploty…)

To, jak bude vaše diskové pole vypadat při použití několika disků a jaká bude jeho celková (využitelná) kapacita, si můžete zjistit tady.

Uživatelské účty

Jako další věc přijdou na řadu uživatelské účty & skupiny. Můžete udělat různé uživatelské účty („Franta“, „Jirka“, „Tomáš“), dát je do skupiny (třeba „Spolupracovníci“) a hromadně je spravovat (přidělit kvótu, různá oprávnění apod.). Podporuje firemní služby typu LDAP a podobně, takže ji nedělá problém integrovat se do firemního prostředí. NASka taky umožňuje automatické odesílání e-mailů (třeba těch uvítacích nově přidaným uživatelům,  nebo taky pokud je se systémem nějaký problém).

Dále jen vytvoříte sdílené složky, namapujete je v PC a vše je nachystáno.

Přístupy zvenčí & sdílení

NAS, nebo chcete-li cloudové úložiště je hlavně o sdílení souborů. A to se Synology ds218j není žádný problém! Jednoduše kliknete v průzkumníku souborů na NASce (File Station) pravým tlačítkem myši, zvolíte „Sdílet“, pošlete odkaz a druhá strana si ho může stáhnout. Odkaz může následně po několika staženích (nebo po několika dnech – záleží, jak si to nastavíte) automaticky expirovat a na soubor se tak nikdo nedostane.

NAS by měl být taky snadno přístupný zvenčí. To taky není žádný problém. Pokud si uděláte u Synology účet, dovolí vám vytvořit si adresu Quickconnect.to/vaseneco ,takže pokud nemáte veřejnou IP adresu, není třeba se trápit. S tímto to obejdete.

Bylo by asi dobré zmínit, že já veřejnou IP adresu mám, takže bych toto ani nemusel používat – je to ale mnohem jednodušší, než ručně přemapovávat porty, apod.

Jediný, co je trošku problém, pokud máte nízký upload, je stahování a streaming mimo vaši síť. Disponuji VDSL připojením o uploadu 5Mb/s (reál je někde kolem 2-4Mb/s, to odpovídá zhruba 500-700KB/s), takže „žádná hitparáda“. Byl jsem ale velice překvapen, když jsem zjistil, že i s takovýmto uploadem se mohu na cestách dívat na seriály a filmy v rozlišení 720p! Sice se to sem tam seklo, ale i tak – absolutně jsem nečekal, že něco takového rozjedu. Horší to je s 1080p a 60FPS – to si s tímto žalostným uploadem nepustím a není se čemu divit.

Balíčky aplikací

Tak jako na Androidu, tak i tady si můžete instalovat přídavné balíčky aplikací. (DSM je v podstatě postavený na Linuxu, a tak i do něj se můžete přihlásit pod právem roota a upravovat, co se vám zlíbí.) Balíčky jdou instalovat i mimo oficiální repozitář Synology. Jmenuju ty nejzajímavější, které jdou v centru aplikací nainstalovat;

Drive

Drive je náhrada za starší Cloud Station Sync. Jednoduše zvolíte, co chcete ze svého PC synchronizovat na NASku a je to. Každá změna, kterou ve svém souboru uděláte, se promítne na NAS – i s verzováním. Funguje to bezchybně.

Office

Kancelářský balík od Synology. Opravdu hodně připomíná Google Dokumenty.

office

VideoStation

Velice povedená app od Synology na sledování videí, filmů a TV pořadů. Sama si stáhne metadata a i titulky, TV pořady roztřídí do dílů, apod. Doporučuju!

Videostation

DownloadStation

Představte si, že jedete domů večerní MHD. Venku prší, je hnusně. Co takhle se doma podívat na nějaký film, který nemáte stáhnutý, než půjdete spát? Bez NASky byste museli zapnout počítač, soubor stáhnout a pak teprve přehrávat, ale s NASkou vám tato starost odpadá! Na telefonu zadáte, co se má stáhnout a NASka už se o to postará. Vy jen přijedete domů, dáte si sprchu, pustíte televizi, skrz DLNA najdete Synology a film si pustíte i s českýma titulkama díky VideoStationu. Hotovo.

 

Downloadstation

Do Chromu existuje i stejnojmenný plugin – stačí jen kliknout pravým tlačítkem myši na to, co chcete stáhnout a úloha se automaticky přidá do seznamu.

Rychlost & hlučnost

Na NASce jsem provedl benchmark CrystalDiskMark.

Crystaldiskmark

 

A dopadlo to tak, jak dopadlo. Tyto rychlosti jsou na 99.9% způsobeny osazenými disky – s novějšími to bude vypadat určitě jinak. Co se týče hluku, 92mm větráček je neslyšitelný, větší bordel dělají HDD. U větráku si můžete nastavit vypínání při nižších teplotách nebo jeho chování upravit dle teploty (to už je ale složitější a musí se to dělat přes terminál).

Klady a zápory

+ Funkce
+ Systém & rozsáhlé možnosti nastavení
+ Podpora ze strany výrobce
+ Hlučnost 
+ Dostačující výkon

+/- Cena

– HDD by se mohly instalovat bez šroubků

Shrnutí

Datové úložiště nebo chcete-li NAS je super zařízení, které vám v mnoha ohledech zpříjemní každodenní život. Už tím, že automaticky zazálohuje vaše fotky, takže se o ně nemusíte (zas až tak) bát, nebo si třeba naplánujete stahování, pustíte si film po cestě v autě bez jakéhokoliv strachu, že vám smažou účet na veřejném cloudu (když o tom tak přemýšlím, tak streamování filmů rovnou z úložiště nepodporuje snad nikdo… možná Dropbox), anebo si nasdílíte mezi sebou (rodinou, spolupracovníky) nějaké poznámky, popř. budete na jednom projektu pracovat společně. Možností je spousta a je jen na vás, jak NAS využijete. Pro mě, jako běžného smrtelníka obsahuje funkce, které ani nevyužiji – například integrace do LDAP či do doménového prostředí.

Ještě jsem chtěl dodat jednu věc – pokud máte hodně audio / video souborů, počítejte s tím, že NASka je bude delší dobu převádět. Já osobně jsem nahrál jeden večer něco málo přes 3000 fotek a NASka převáděla ještě ráno. Pokud máte větší sbírku fotek a videí, tak to berte v potaz.

 

Co se týče osazených disků, brzo tam budu kupovat nové – zřejmě 3TB WD Red / Blue, které by měly vydržet 24/7 provoz, takže i na opravu RAID pole vyjde článek 🙂 To je ten důvod, proč jsem nezašroubovával tu case. Jinak pokud by vás ohledně NASky cokoli zajímalo, tak se zeptejte tady v komentářích – rád odpovím, popř. natočím nějaké to instruktážní video na YT 🙂
NAS mám zatím 14 dnů, takže nějakou další spolehlivost ukáže čas, ale… tyhle zařízení nechcípají.


Dnes, v době vydání článku jsem na svém webu zaznamenal 1000. návštěvu, a proto vám dávám možnost nahlédnout pod pokličku – na to, jak takový článek vzniká 🙂